Z/S Gundegas

Smiltsērkšķu spējas palīdzēt cilvēkiem, dzīvniekiem pie dažādām slimībām bija zināmas jau tūkstošiem gadu senatnē. Jauns vilnis smiltsērkšķu popularitātē un tirgus pieprasījuma attīstībā saistāms ar 20. gadsimta zinātnes atklājumiem par vitamīnu un bioloģiski aktīvo vielu lomu veselības nostiprināšanā – imunitātes stiprināšanā. Izrādījās, ka smiltsērkšķi ir viens no retajiem augiem, kura produkti – lapas, ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus, jo ogās ir sula ar ūdenī šķīstošiem vitamīniem un arī eļļa (3% līdz 10%) ar tikai eļļā šķīstošiem vitamīniem.


Smiltsērkšķos vitamīnu ir daudz, piemēram, 8 dažādu veidu karotinoidi 20 -30 mg%, bet no tiem līdz 55% var būt b-karotinoidi, no kā organismā veidojas A vitamīns, veicinot normālu vielmaiņu, šūnu augšanu un attīstību, paaugstinot gļotādu izturību un neuzņēmību pret infekcijām. A vitamīns samazina minerālvielu izgulsnēšanos svarīgu orgānu asinsvados - aknās, smadzenēs un muskuļu asinsvados. Pēdējos gados pierādīta karotinoidu efektīga palīdzība vēža ārstēšanā.

E vitamīns (tokoferols) eļļā  ir 2,9 - 18,4 mg%,  kas ir 2-3 reizes vairāk kā mandeļu riekstos. Tas piedalās spermatoģenēzē un augļa dīgļa attīstības regulācijā, tādejādi pasargājot vīrišķos un sievišķos dzimumorgānus no neauglību izraisošām slimībām. Novērots, ka tokoferols novērš dzimuma instinkta paguruma pazīmes.  Daži novēro, ka ārstējoties ar smiltsērkšķu sulu, ģimenes dzimumdzīve kļūst saistošāka un intensīvāka. E vitamīns ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, tāpēc dzerot sulu kā vitamīnu avotu daudzi novēro senu, aizmirstu un pilnīgi neizārstētu iekaisumu aktivāciju un izveseļošanos.

 F vitamīns (linolskābe, linolenskābe) veicina tauku izmantošanu, jo tas veicina holesterīna sadalīšanu un izvadīšanu no organisma. F vitamīns ir viena no tām vielām, kuras novērš sklerozi un veicina smadzeņu darbību. Mūsu novērojumi liecina, ka smiltsērkšķu sula kopā ar savu eļļu labi novērš datoru izsaukto nogurumu, veicina domāšanas un reakcijas ātrumu, dažiem novērš raksturīgās galvassāpes pēc ilgstoša darba pie datora.

 K1 vitamīns (filohinons) ir ap 1,2 mg%  - t.i. vairāk kā pīlādžos. K1 vitamīns piedalās protrombīna veidošanā un tā veicina normālu asins sarecēšanu, kas svarīgi ir pie operācijām, iekšķīgiem asiņojumiem, čūlām, hemoroidiem.

 Svarīgas bioloģiski aktīvas vielas

 Dzintarskābe smiltsērkšķos ir kopā ar ābolskābi, skābeņskābi, hinīnskābi, kafijas skābi, vīnskābi veidojot unikālu kompozīciju, kuras spējas visas pat neapzināmies. Novērots, ka tās pazemina antibiotiku, rentgena un dažādu stresa faktoru radītās sekas. Dažiem pazeminās “stresa slieksnis”  - t.i. vairs neuztrauc sīkumi, “kreņķi nepāraug traģēdijās”.

  Oleanolskābe paplašina sirds un smadzeņu asinsvadus, tonizē organismu aktīvai darbībai tik spēcīgi, ka ārstējot kuņģa iekaisumu nevar to lietot pirms vakariņām, jo nevar aizmigt. Tas vakaros netraucē jaunām ģimenēm – sk. tokoferola iedarbību.

  Serotonīns ir smiltsērkšķu lapās, mizā, ogās, bet citos augos tas ir reti (tomātos, ērkšķogās, bārbelēs). Tas palīdz uzbudinājuma bremzēšanā, veicinot normālu nervu impulsu pārvadi (reakcija kļūst “aukstasinīga”), palīdz arī pret audzējiem.

   Sterīni smiltsērkšķu eļļā ir līdz 2,6% (t.i. ogās 0,1-0,2%), tie aizkavē holesterīna uzsūkšanos, pasargā no aknu distrofijas. Sterīni ir  svarīgi aterosklerozes slimnieku ārstēšanā.

  Ūdenī šķīstošie B vitamīni  (B1, B2 , B3, B6, B8, B9) ir ļoti svarīgi dažādos vielmaiņas procesos.

   PP vitamīni  regulē vairāk kā 100 veidu  fermentu darbību un  stabilizē C vitamīna noturību produktos.

   Pektīni spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smagos metālus, kaitīgās vielas, kuras rodas nepareizā vielu maiņā, tāpēc dzērieni no sīrupa, sulas mazina saindēšanos ar sliktu alkoholu (t.i. mazāks “svētku” efekts – paģiras).

Built with Berta.me